jak farbować włosy w domu

Decydujemy się na zmianę koloru włosów, by nie tylko poprawić swój wygląd, ale też samopoczucie. Coraz częściej i chętniej wybieramy farbowanie włosów w domu od wizyty w salonie fryzjerskim. Zabieg na własną rękę jednak budzi w nas ogromne wątpliwości. Czy samodzielnie uzyskamy idealny kolor? Czy może powinnyśmy zaufać profesjonaliście, który odpowiednio zaopiekuje się naszymi włosami? Zatem jaka opcja jest teraz najlepsza: farbowanie włosów w domu czy w salonie?

Co prawda farbowanie włosów w domu nie jest łatwym zadaniem i wymaga od nas pewnej wiedzy, ale kluczem do realizacji zabiegu jest wybór farby do włosów i przygotowanie stanowiska fryzjerskiego. Jak powinnyśmy przeprowadzić farbowanie włosów w domu krok po kroku?

Pierwszy krok farbowania włosów w domu – kolor farby do włosów

Zanim przystąpimy do farbowania włosów w domu, musimy zastanowić się na kilkoma kwestiami: czy zmieniamy kolor tylko o ton, czy chcemy radykalnej zmiany? Jaką farbę do włosów wybrać, by pokrywała pierwsze siwe włosy, a jaką, kiedy jest ich już zdecydowanie więcej? Dopiero wtedy, kiedy odpowiemy sobie na te pytania, bierzemy portfel i udajemy się do drogerii, by dobrać kolor farby do włosów. Zaleca się, by wybrać produkt do farbowania w odcieniu, który idealnie dopełni naturalny image, a z kolei ekstremalną zmianę koloru włosów warto już skonsultować ze stylistą.

Drugi krok farbowania włosów w domu – wybór dobrego kosmetyku

Oczywiście, stojąc przed półkami wypełnionymi różnymi kosmetykami (m.in. piankami i szamponami koloryzującymi, farbami, rozjaśniaczami) popadamy w niemoc decyzyjną i nie wiemy, co kupić. W takiej sytuacji musimy rozważyć, jakiego produktu naprawdę potrzebujemy do farbowania włosów w domu? Nasz wybór powinien zależeć od trwałości koloru. Są trzy rodzaje:

  • kolor zmywalny możemy uzyskać za pomocą niewielkich, jednorazowych saszetek, a efekt utrzymuje się z reguły do ok. 6 myć. Jest to idealna i szybka opcja farbowania włosów w domu, jeśli chcemy jedynie lekko odświeżyć odcień.
  • kolor półtrwały wypłucze się z kosmyków w określonym czasie (do ok. 24 myć). Sposób koloryzacji przeznaczony dla kobiet, które nie boją się eksperymentować i wręcz uwielbiają zmieniać wygląd włosów. Ta koloryzacja zapewnia brak odrostów, co oznacza, że nie trzeba wykonywać farbowania włosów w domu co miesiąc.
  • kolor trwały jest niezmywalny, a po pewnym czasie pojawiają się odrosty. W tym przypadku jesteśmy zobligowanie do regularnego farbowania włosów w domu, by cieszyć się pięknym, żywym i mocnym kolorem na całych włosach. Farby niestety ingerują w strukturę kosmyków – silnie odchylają łuski, pod które wnika pigment. Dlatego też warto inwestować w naturalne farby, które wpływają pozytywnie na stan włosów. Znakomitą propozycją takich kosmetyków są naturalne farby marki Sanotint dostępne w sprzedaży w sklepie internetowym Mobile Salon.

Trzeci krok farbowania włosów w domu – zapoznanie się z instrukcją

Jeśli wybrałyśmy już odpowiedni produkt koloryzujący, to naszym kolejnym zadaniem przed farbowaniem włosów w domu jest uważne przeczytanie instrukcji. Każda farba różni się sposobem rozprowadzania czy czasem trzymania jej na włosach. Czynności koloryzacji nie należy wykonywać z pamięci, tylko po dokładnym zapoznaniu się z ulotką.
koloryzacja włosów w domu

Czwarty krok farbowania włosów w domu – przygotowanie stanowiska

Farbowanie włosów w domu wymaga wygospodarowania stanowiska. Do tej czynności idealnie nadaje się łazienka, której wyposażenie – białe umywalki, wanny i błyszczące krany – musimy zabezpieczyć przed ewentualnymi zabrudzeniami. Wyłóżmy ich powierzchnie starymi ręcznikami lub gazetami, a w razie niespodziewanej awarii miejmy w zasięgu zmywacz do paznokci, który skutecznie zwalczy plamki z farby do włosów.

Przydatnymi i pomocnymi akcesoriami podczas farbowania włosów w domu są spinki, wsuwki i klamerki. Kiedy mamy długie włosy i nałożymy farbę, możemy je delikatnie upiąć, by nie miały kontaktu ze skórą twarzy, karku czy rąk. Tym sposobem możemy spokojnie i bez stresu trzymać farbę na włosach tyle minut, ile zostało wskazane w instrukcji.

Krok farbowania włosów w domu – spłukiwanie farby

Ostatnim etapem farbowania włosów w domu, jaki musimy wykonać, jest pozbycie się preparatu koloryzującego. Spłukujemy go do momentu, aż woda będzie naprawdę czysta. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pobrudzenia ręcznika i ubrań.

Utrzymamy efekt koloryzacji, stosując się do wskazówek takich jak:

  • mycie włosów w mineralnej lub przegotowanej wodzie,
  • stosowanie specjalnych kosmetyków do włosów farbowanych i masek regenerujących,
  • naturalne suszenie włosów.